+380 66 829 71 74

Sosyal Medya Hesaplarımız}

Online Eğitim Fırsatı
Avantajlı Online Eğitim Fırsatlarından Yaralanmak İçin Hemen Arayın!
Tıkla Ara: +380 (66) 829 71 74

Harkov

Harkov

Harkov (Ukraynaca: Харків; Rusça: Харьков)

Temel endüstri, eğitim ve kültür merkezlerinden biri olan Harkov Ukrayna’nın kuzey doğusunda yer alıp aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci şehridir. Kentte bulunan Özgürlük Meydanı Avrupa’nın üçüncü, dünyanın yedinci en büyük meydanıdır. Kharkov şehiri, Donets havzasına akan Kharkiv, Lopan ve Udy nehirlerinin kesişiminde bulunmaktadır. Ukrayna’ın en büyük ulaşım merkezlerinden biri olan Kharkiv şehri hava, demir ve karayolu ile dünyanın birçok şehirlerine bağlı durumdadır.

Ukrayna’nın endüstri, eğitim ve kültür merkezi olan Harkov şehrinin 2006 yılı sayımlarına göre nüfusu 1.461.300 kişidir. Ukrayna’da Kiev‘den sonra en büyük ikinci şehir olan Kharkov, şehirde bulunan ve Avrupa standartlarında eğitim veren üniversiteleri ile ön plana çıkmaktadır. Kharkiv’de bulunan birçok üniversite dünya üniversite sıralamalarında ilk 500 içerisinde yer aldığından söz konusu üniversitelerden mezun olan öğrenciler denklik sorunu ile karşılaşmadan mezun olduktan sonra Türkiye’de mesleklerini icra edebilmektedirler.

Türkiye’de son zamanlarda defalarca değişen sınav sistemleri ve baraj puan uygulamalarından dolayı hayalindeki bölümde eğitim alamayıp Ukrayna’nın eğitim kenti Harkov’da sınavsız üniversitelerde eğitim almak isteyen Türkiyeli öğrenciler için Hakov şehri hakkında gerekli tüm bilgilere bu tanıtım yazımızda yer verdik.

Ukrayna’nın Harkov Şehrinde Bulunan Üniversiteler.

Aşağıdaki listede paylaştığımız tüm Harkov üniversiteleri YÖK tarafından tanınırlığı olup anlaşmalı olduğumuz üniversitelerdir.

  • Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi
  • Harkov Politeknik Üniversitesi
  • Hakov Ulusal Karazin Üniversitesi

 

Harkov Üniversite Fiyatları

Kharkov üniversitelerinde Türkiye’den gelecek öğrencilerin eğitim alabilmeleri için öncelikle eğitim almayı düşündüğü bölümün hazırlık fakültesinde Ukraynaca, Rusça ya da İngilizce bir yıl hazırlık eğitimi almalı. Hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra herhangi bir sınava girmeden başta Kharkiv olmak üzere Ukrayna’nın diğer bütün şehirlerinde bulunan üniversitelerde istediği fakülte ve bölümde eğitim alabilirler.

Harkov’da 1 senelik hazırlık eğitim ücreti (her şey dahil fiyat): 3500 USD

*Ücrete dahil olan hizmetler: okul ücreti, vize, oturum, belgeler ve çevirileri, yurt, danışmanlık ücreti

Harkov  üniversitelerinde lisans eğitim ücreti: Tıp (3000-4000), Diş Hekimliği (2500-3500), Eczacılık (3000-3500), Mühendislik ve Mimarlık (2500-3000)

*Bahsi geçen bölüm fiyatları üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Harkov üniversitelerinde lisansüstü eğitim ücretleri: 2000-4000 USD

*Bahsi geçen fiyatlar bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

**Detaylı fiyat bilgisi için bizi arayın

 

Bir Öğrenci İçin Harkov’da Yaşam

Harkov’a Türkiye’den gelen ya da gelecek olan bir öğrenci için Ukrayna’nın eğitim ve endüstri kenti Harkov’da yaşam koşulları fazlasıyla kolaydır. Ülkenin en büyük kenti olan Kharkiv birden fazla ulusu içerisinde barındıran kozmopolitik bir kenttir. Genellikle Harkov Üniversitelerinde Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinde eğitim almak için gelmiş olan Türkiyeli öğrenciler şehre kolayca uyum sağlayabilmektedirler.

Yeme İçme

Ülkenin kuzey doğusunda yer alan Kharkiv şehri içerisinde barındırdığı farklı milletlerin mutfak lezzetlerinin yanı sıra yöresel lezzetleri ile zengin bir mutfağa sahiptir. Hem ucuz hem de lezzetli yemek servisi yapan birçok restoran bulunan şehirde damak tadınıza uygun lezzetleri bulmanız çok kolay olacaktır.

Gezme

Kharkiv, Lopan ve Udy nehirlerinin kesişiminde kurulu olan Harkov şehri özellikle sovyetler döneminden kalma birçok tarihi yapısı, ülkenin en büyük, Avrupa’nın üçüncü, dünyanın ise yedinci en büyük meydanı olan Özgürlük Meydanı ve şehirde bulunan opera ve tiyatro binaları ile gezmeyi sevenler için yeterince büyük bir kenttir.

Kısmi Zamanlı Çalışma

Ukrayna’nın Kharkov şehrindeki sınavsız üniversitelere eğitim ve öğretim amaçlı gelen bir çok Türk genci derslerden artan zamanlarını kısmi zamanlı işlerde çalışarak geçirebilirler.

Konaklama

Harkov’a üniversite eğitimi almak maksadı ile gelen öğrenciler isteklerine göre şehirde bulunan üniversite yurtları, özel yurtlar, hosteller, pansiyonlar ya da kiralık ev tutup konaklayabilirler. Kira fiyatları gayet ucuz olan Harkov kiralık evlerinin tamamı eşyalı olup bir öğrenci ev kiraladığın’da fazladan hiç bir masrafa girmesine gerek kalmadan sadece şahsi eşyalarını alıp yerleşebilir.

Ulaşım

Ülkedeki en büyük ulaşım ağına sahip olan Harkov’da şehir içi birçok alternatif ulaşım imkanları bulunmaktadır. Şehirde başta tramvay olmak üzere marshrutka diye tabir edilen şehir içi ulaşımı sağlayan özel otobüsler, Uber ve Uber sistemi ile çalışan birçok özel ve ucuz hizmet veren ticari taksi firması ile hem ucuz hem de sorunsuz bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir.

 

Harkov Tanıtım Videosu

Turistik gezi amacı ile Harkov’a giden bir Türk vatandaşın çekmiş olduğu Harkov tanıtım videosu

 

Harkov Haritası

Ülkenin doğusunda bulunan eğitim ve sanayi kenti Harkov haritası