+380 66 829 71 74

Sosyal Medya Hesaplarımız}

Online Eğitim Fırsatı
Avantajlı Online Eğitim Fırsatlarından Yaralanmak İçin Hemen Arayın!
Tıkla Ara: +380 (66) 829 71 74

Odessa

Odessa

Odessa (Ukraynaca: Одеса; Rusça: Одесса; Kırım Tatarcası: Ades)

Karadeniz’e kıyısı olan Ukrayna’nın güneybatısında yeralan şehir ve aynı isimdeki Odessa ilinin (oblast) yönetim merkezidir. Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahiptir. 1794 yılında Çarlık Rusya tarafından Çariçe büyük Katerina kararnamesi ile Hacıbey isminin kullanımına son vererek Odessa (Одесса) adını vermişlerdir. Şehirde halen eser miktarda da olsa Yerli Türkler (Gagavuzlar) ve Tatar Türkleri bulunmaktadır.

Karadeniz havzasında Samsun’dan sonra en büyük şehir olan Odessa’nın nüfusu;  1.052.101 (2010 yılı) olarak ölçülmüştür. 19. yüzyılda en parlak dönemini yaşayan Odessa Çarlık Rusya döneminde gelişen şehir, 1800’lü yıllarda Rusya ve Batı dünyası arasındaki en büyük ticaret merkezlerinden biri haline gelmiş ve o denli büyümüş ki 1894 yılında Rus İmparatorluğunun Moskova, Petersburg ve Varşova’dan sonra 4. büyük şehri haline gelmiş.

Ülkemizdeki sınav sisteminden dolayı istediği bölümü okuyamayıp Ukrayna’nın liman şehri Odessa’da sınavsız üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için Odessa şehri hakkında A’dan Z’ye gerekli tüm detaylara bu yazımızda yer verdik.

Ukrayna’nın Odessa Şehrinde Bulunan Üniversiteler.

Burada paylaştığımız tüm Odessa üniversiteleri YÖK tarafından tanınırlığı olup anlaşmalı olduğumuz üniversitelerdir.

  • Odessa Ulusal Tıp Üniversitesi
  • Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi
  • Odessa İnşaat Ve Mimarlık Devlet Akademisi
  • Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi

 

Odessa Üniversite Fiyatları

Odessa üniversitelerinde eğitim alabilmeniz için öncelikle okumayı düşündüğünüz bölümün hazırlık fakültesinde Ukraynaca, Rusça ya da İngilizce 1 yıl hazırlık okumalısınız. Hazırlık eğitimi aldıktan sonra hiçbir sınava girmeden gerek Odessa gerekse Ukrayna’nın diğer tüm şehirlerindeki üniversitelerinde dilediğiniz fakülte ve bölümü okuyabilirsiniz.

Odessa’da 1 yıllık hazırlık eğitim ücreti (her şey dahil fiyat): 3500 USD

*Ücrete dahil olan hizmetler: okul ücreti, vize, oturum, belgeler ve çevirileri, yurt, danışmanlık ücreti

Odessa  üniversitelerinde lisans eğitim ücreti: Tıp (3000-4000), Diş Hekimliği (2500-3500), Eczacılık (2500-3500), Mühendislik ve Mimarlık (2000-3000)

*Bahsi geçen bölüm fiyatları üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Odessa üniversitelerinde lisansüstü eğitim ücretleri: 2000-4000 USD

*Bahsi geçen fiyatlar bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

**Detaylı fiyat bilgisi için bizi arayın

 

Bir Öğrenci İçin Odessa’da Yaşam

Bir öğrenci için Odessa’da yaşam Ukrayna’nın diğer şehirlerine nazaran yabancı nüfusun çokluğundan dolayı daha kolaydır. Ülkenin en kalabalık yabancı nüfusunu barındıran Odessa’da binlerce Türk vatandaşı eğitim almaktadır. Ayrıca şehirde çalışan binlerce Türkiye vatandaşı da bulunmaktadır. Genellikle Odessa Üniversitelerinde Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Denizcilik, Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinde eğitim almak için gelen Türk öğrenciler şehre kolayca adapte olabilmeyi başarmaktadırlar.

Yeme İçme

Bir çok farklı kültürü içerisinde barındıran Odessa şehrinde başta Türk mutfağı olmak üzere; İtalyan, Hint, Arap ve Rus yemeklerini bulabileceğiniz bir çok restoran ve lokanta bulunmaktadır. Türkiye’den gelen hem turistler hem de öğrenciler bu konuda çok şanslıdırlar.

Gezme

Baştan sona tarihi yapılarla dolu olan Odessa’da gezilecek onlarca kütüphane, tarihi yapılar, operalar, müzeler, parklar ve sahili ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Öğrenciler genellikle Odessa merkezde bulunan Arkadia (yaz aylarında) ve Primorsky (yaz, kış) bölgelerinde gezmeyi tercih etmektedirler. Kış mevsiminde genellikle tercih edilen Primorsky’de bulunan Deribasovskaya caddesi günün her saati canlı bir kalabalığa sahiptir. Yaz aylarında ise onlarca ücretsiz plajlarında hem yüzme hem de güneşlenmenin keyfini çıkarmaktadırlar.

Kısmi Zamanlı Çalışma

Eğitim için Odessa’ya gelen birçok Türk öğrenci okul vakitlerinin dışında Pazarda (Ukrayna’nın en büyük pazarı), restoranlarda ve bir çok Türk firmanın iş sahasında kısmi zamanlı (part time) çalışma imkanına sahip olmaktadırlar.

Konaklama

Şehirde bulunan üniversitelere bağlı yurtlar ve bunun dışında onlarca özel yurt seçeneğinin yanında, pansiyon ve kiralık ev konusunda da aracılığımız ile gelen tüm öğrencilere istekleri doğrultusunda yurt, özel yurt, pansiyon ve Odessa’da kiralık ev bulma ve yerleşmelerine yardımcı oluyoruz.

Ulaşım

Şehir içi alternatif ulaşım imkanları bulunan Odessa’da başta tramvay olmak üzere onlarca özel (Uber vb.) ve ucuz hizmet veren ticari taksi firması, marshrutka denilen şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsler ile hem ucuz hem de sorunsuz bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir.

 

Odessa Tanıtım Videosu

Birçok fotoğraf ve videonun bir araya getirilerek yapılmış olan ve baştan sona Odessa şehrinin anlatıldığı Türkçe tanıtım videosu

 

Odessa Haritası

Ukrayna’nın güneybatısında yer alan ve Karadeniz’e kıyısı olan sahil kenti Odessa Haritası