+380 66 829 71 74

Sosyal Medya Hesaplarımız}

Online Eğitim Fırsatı
Avantajlı Online Eğitim Fırsatlarından Yaralanmak İçin Hemen Arayın!
Tıkla Ara: +380 (66) 829 71 74

Lviv

Lviv

Lviv (Ukraynaca: Львів; Rusça: Львов)

Rus Kralı Galiçyalı Daniel’in en büyük oğlu Leo’dan adını alan Lviv kenti 2. Dünya Savaşından sonra Sovyetler Birliğine katılmış, Ukrayna’nın 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Ukrayna’ya bağlı bir şehir haline gelmiştir. Tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Lviv Ukrayna’nın 6. büyük şehri olup hem Avrupa’ya coğrafi yakınlığından hemde Ukrayna’nın nadide turistik kenti olmasından dolayı şehre günde ortalama 200 bin civarında giriş yapmaktadır.

Ukrayna’nın kültür başkenti olarak kabul görülen Lviv, şehirdeki tarihi yapılar, nostaljik tramvaylar, opera binaları, tarihi meydanları ve köprüleri ile otantik bir havaya sahiptir. Poltova nehri kıyısına kurulmuş olan Lviv kentinin 1.040.00 (2007) nüfusun %87 Ukraynalı, %9 Rus ve %2 Polonyalılardan oluşmaktadır. Şehirde bulunan Lviv Ulusal Üniversitesi ve Lviv Politeknik Ünversitesi ülke çapında önemli eğitim kurumlarındandır.

Özellikle son zamanlarda ülkemizde sürekli değişen sınav sistemleri ve baraj puan uygulamalarından dolayı hayalindeki bölümü okuyamayıp Ukrayna’nın turizm başkenti Lviv’de sınavsız üniversitelerde eğitim almak isteyen Türkiyeli öğrenciler için Lviv şehri hakkında gerekli tüm bilgilere bu yazımızda yer verdik.

Ukrayna’nın Lviv Şehrinde Bulunan Üniversiteler.

Aşağıdaki listede paylaştığımız tüm Lviv üniversiteleri YÖK tarafından tanınırlığı olup anlaşmalı olduğumuz üniversitelerdir.

  • Lviv Ulusal Tıp Üniversitesi
  • Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi
  • Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi

 

Lviv Üniversite Fiyatları

Lviv üniversitelerinde Türk öğrencilerin eğitim alabilmesi için öncelikle eğitim almayı düşündüğü bölümün hazırlık fakültesinde Ukraynaca, Rusça ya da İngilizce bir yıl hazırlık eğitimi almalı. Hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra hiçbir sınava girmeden başta Lviv olmak üzere Ukrayna’nın diğer bütün kentlerindeki üniversitelerde dilediği fakülte ve bölümde  alabilirler.

Lviv’de 1 yıllık hazırlık eğitim ücreti (her şey dahil fiyat): 3500 USD

*Ücrete dahil olan hizmetler: okul ücreti, vize, oturum, belgeler ve çevirileri, yurt, danışmanlık ücreti

Lviv  üniversitelerinde lisans eğitim ücreti: Tıp (3000-4000), Diş Hekimliği (2500-3500), Eczacılık (3000-3500), Mühendislik ve Mimarlık (2500-3000)

*Bahsi geçen bölüm fiyatları üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Lviv üniversitelerinde lisansüstü eğitim ücretleri: 2000-4000 USD

*Bahsi geçen fiyatlar bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

**Detaylı fiyat bilgisi için bizi arayın

 

Bir Öğrenci İçin Lviv’de Yaşam

Türkiye’den gelen ya da gelecek olan bir öğrenci için ülkenin kültür ve turizm başkenti Lviv’de yaşam koşulları fazlasıyla kolaydır. Mistik bir Avrupa şehrini andıran Lviv günün her saati canlı kalabalığı ve misafirperver yerel halkı ile günlük hayat için güzel zaman geçirilebilecek bir şehirdir. Genellikle Lviv Üniversitelerinde Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Psikoloji ve Hukuk Fakültelerinde eğitim almak için gelmiş olan Türk öğrenciler kente rahatça adaptasyon kurabilmektedirler.

Yeme İçme

Lviv’in Ukrayna’nın kültür ve turizm şehri olması şehre yerli ve yabancı çok sayıda turist çekmektedir. Bundan mütevellit şehirde bir çok ulusun mutfak lezzetlerini bulabilirsiniz. Ayrıca lezzetli Ukrayna yerel yemekleri de en az Türk mutfağı kadar lezzetlidir.

Gezme

Ukrayna’da gezilip görülecek yer bakımından en çok mekanı bulunan şehir olan Lviv tarihi meydanları, operaları, kütüphaneleri, Sovyetlerden kalma tarihi yapıları ve Poltova nehri üzerinde bulunan tarihi birçok köprüsü ile gezip gezip bitirilmeyecek bir şehirdir.

Kısmi Zamanlı Çalışma

Ukrayna’nın Lviv şehrindeki sınavsız üniversitelere eğitim ve öğretim amaçlı gelen bir çok Türk genci derslerden artan zamanlarını part time yani kısmi zamanlı işlerde çalışarak geçirebilirler.

Konaklama

Lviv’e üniversite eğitimi almak için gelen öğrenciler isteklerine göre şehirde bulunan üniversite yurtları, özel yurtlar, hosteller, pansiyonlar ya da kiralık ev tutup konaklayabilirler. Kira fiyatları makul seviyede olan Lviv kiralık evlerinin tamamı eşyalı olup bir öğrenci ev kiraladığın’da ekstra hiç bir masraf yapmasına gerek kalmadan sadece valizini alıp yerleşebilir.

Ulaşım

Şehir içi birçok alternatif ulaşım imkanları bulunan Lviv’de başta tramvay olmak üzere marshrutka diye tabir edilen şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsler, Uber ve Uber gibi birçok özel ve ucuz hizmet veren ticari taksi firması ile hem ucuz hem de sorunsuz bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir Lviv.

 

Lviv Tanıtım Videosu

Ulusal bir Türk Tv kanalı tarafından hazırlanmış olan Lviv tanıtım videosu

 

Lviv Haritası

Poltova nehri kıyısına kurulu olan tarihi Ukrayna şehri Lviv Haritası