+90 (850) 302 21 48

Sosyal Medyada Biz}

İndirimli Kayıtlarımız Devam Ediyor
İndirimli Kayıt Avantajlarından Yaralanmak İçin Hemen Bizi Arayın!
0850 302 21 48

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Ukrayna’da sınavsız üniversite okumaya karar veren öğrencilerin üniversiteye kayıt, vize işlemleri ve oturum alabilmeleri için Türkiye’de hazırlaması gereken belgeler ve bu belgelerin nasıl hazırlanacağını aşamalı olarak burada açıklıyoruz.

Diploma
Mezun olduğunuz liseden diplomanızı alarak öncelikle noter onaylı yaptıktan sonra hem aslını hem de tasdikli fotokopisini il’de yaşıyorsanız valiliğe, ilçede yaşıyorsanız kaymakamlığa götürerek apostil yaptırmalısınız.
Ders İçeriği
Mezun olduğunuz liseden ders dökümünü (Transkript) alıp apostil yaptırmalısınız. Ön lisan mezunu veya üniversite öğrencileri öğrenci işlerinden Transkript, Ders İçeriği alıp apostil yaptırmalılar.
Pasaport
Süresi en az 5 yıl (apostil ve noter onayı gerekmez)
Fotoğraf
Süresi 6 aydan fazla olmamak şartı ile 24 adet vesikalık fotoğraf (arka fon beyaz olmalı)
Sağlık Raporu
Bağlı olduğunuz aile hekiminden aldığınız sağlık raporunu sağlık merkezinizin bağlı olduğu halk sağlık müdürlüğüne götürüp onaylattıktan sonra apostil yaptırmalısınız (noter onayı gerekmez)
Doğum Belgesi (Formül A)
Yaşadığınız ilçenin kaymakamlığa bağlı nüfus dairesine giderek Formül A doğum belgenizi aldıktan sonra apostil yaptırmalısınız (noter onayı gerekmez)

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Apostil Nedir?
Apostil, bir belgenin başka bir ülkede yasal olarak onaylanmasını sağlayan belgedir. Yani apostil yapılmayan belgelerin yurt dışında hiçbir geçerliliği yoktur.
Apostil Ücretli mi?
Hayır! Apostil işlemi illerde valilikte ilçelerde kaymakamlıkta ücretsiz olarak yapılmaktadır.
Apostil İşlemi Yaparken Herhangi Bir Sorunla Karşılaşır mıyım?
Eğer belgeleri alacağınız görevlinin (doktor,müdür,memur) imzası valilikte kayıtlı değilse apostil yapılmaz. Bu sorunu halletmek için kurumdan ve görevliden imza sikülerini valiliğe göndermesini rica ederek halledebilirsiniz.
Pasaport Süresi Neden En Az 5 Yıl Olmalı?
Yurt dışında alınacak eğitim süresini göz önünde bulundurulduğunda en az 5 yıl yapılması gereklidir.