+380 66 829 71 74

Sosyal Medya Hesaplarımız}

Online Eğitim Fırsatı
Avantajlı Online Eğitim Fırsatlarından Yaralanmak İçin Hemen Arayın!
Tıkla Ara: +380 (66) 829 71 74

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Ukrayna’da sınavsız üniversite okumaya karar veren öğrencilerin üniversiteye kayıt, vize işlemleri ve oturum alabilmeleri için Türkiye’de hazırlaması gereken belgeler ve bu belgelerin nasıl hazırlanacağını aşamalı olarak burada açıklıyoruz.

Diploma
Mezun olduğunuz liseden diplomanızı alarak öncelikle noter onaylı yaptıktan sonra hem aslını hem de tasdikli fotokopisini il’de yaşıyorsanız valiliğe, ilçede yaşıyorsanız kaymakamlığa götürerek apostil yaptırmalısınız.
Ders İçeriği (Transkript)
Mezun olduğunuz liseden ders dökümünü (Transkript) alıp apostil yaptırmalısınız. Ön lisan mezunu veya üniversite öğrencileri öğrenci işlerinden Transkript, Ders İçeriği alıp apostil yaptırmalılar.
Pasaport
Süresi en az 5 yıl (apostil ve noter onayı gerekmez)
Fotoğraf
Süresi 6 aydan fazla olmamak şartı ile 24 adet vesikalık fotoğraf (arka fon beyaz olmalı)
İkametgah Belgesi
Bağlı olduğunuz ilçenin nüfus ve vatandaşlık işleri (genelde ilçe kaymakamlık binalarında bulunur) dairesinden alıp apostil yaptırmalısınız.
Banka Hesap Dökümü
Döviz hesabında en az bin (1000) Amerika Doları bulunan banka hesabınızın son 3 aylık özetini bankanızdan ıslak imzalı, mühür ve kaşeli olarak almalısınız.
Covid 19 Sağlık Sigortası
Vize aldıktan sonra Ukrayna'ya girişte Covid 19 sağlık sigortası gerekmektedir. Covid 19 Sigortası anlaşmalı olduğumuz vize işlemlerinizi yapacak olan acenteler tarafından yapılmakta olup sigorta için ekstra bir ücret talep edilmemektedir..

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Apostil Nedir?
Apostil, bir belgenin başka bir ülkede yasal olarak onaylanmasını sağlayan belgedir. Yani apostil yapılmayan belgelerin yurt dışında hiçbir geçerliliği yoktur.
Apostil Ücretli mi?
Hayır! Apostil işlemi illerde valilikte ilçelerde kaymakamlıkta ücretsiz olarak yapılmaktadır.
Apostil İşlemi Yaparken Herhangi Bir Sorunla Karşılaşır mıyım?
Eğer belgeleri alacağınız görevlinin (doktor,müdür,memur) imzası valilikte kayıtlı değilse apostil yapılmaz. Bu sorunu halletmek için kurumdan ve görevliden imza sikülerini valiliğe göndermesini rica ederek halledebilirsiniz.
Pasaport Süresi Neden En Az 5 Yıl Olmalı?
Yurt dışında alınacak eğitim süresini göz önünde bulundurulduğunda en az 5 yıl yapılması gereklidir.