+380 66 829 71 74

Sosyal Medya Hesaplarımız}

Online Eğitim Fırsatı
Avantajlı Online Eğitim Fırsatlarından Yaralanmak İçin Hemen Arayın!
Tıkla Ara: +380 (66) 829 71 74

Kiev

Kiev

Kiev (Ukraynaca: Київ; Rusça: Киев)

SSBC döneminde Sovyet Rusya’nın önemli kentlerinden biri olan ve üniversitelerin’de sayısız bilim adamı yetiştirmiş olan ve SSBC dağıldıktan sonra bağımsızlığını kazanan Ukrayna’nın başkenti Kiev, Dinyeper nehri kenarına kurulmuş doğu blokunda yer alan önemli endüstri, bilim ve turizm şehridir. Dinyeper kıyısına kurulmuş şehrin Hazarlar mı yoksa Kievan Rus’ları tarafından mı kurulduğu hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte isminin Kıyı Ev den geldiği tahmin edilmektedir.

Ruslara da başkentlik yapmış olan Ukrayna’nın başkenti Kiev’in nüfusu;  2.804.101 (2013 yılı) olarak ölçülmüştür. 9. yüzyılda Ruslar için önemli bir politik, ticari ve dini merkez olan Kiev 12. yüzyılda barbar Moğol kabileleri tarafından yakılıp yıkılmasının ardından Litvanya krallığının yönetimine geçtikten sonra yeniden inşa edilmiştir. 2. dünya savaşı sonrası büyük tahribat alan şehir 1991’de Sovyet Rusya’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Ukrayna’nın başkenti olmuştur.

Son zamanlarda ülkemizdeki değişen sınav sistemlerinden dolayı istediği bölümü okuyamayıp Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sınavsız üniversite eğitimi almak isteyen Türkiyeli öğrenciler için Kiev şehri hakkında A’dan Z’ye gerekli bütün detaylara bu yazımızda yer verdik.

Ukrayna’nın Kiev Şehrinde Bulunan Üniversiteler.

Aşağıdaki listede paylaştığımız tüm Kiev üniversiteleri YÖK tarafından tanınırlığı olup anlaşmalı olduğumuz üniversitelerdir.

  • Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi
  • Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi
  • Kiev Politeknik Üniversitesi
  • Kiev Ulusal İnşaat Ve Mimarlık Teknik Üniversitesi

 

Kiev Üniversite Fiyatları

Kiev üniversitelerinde Türk öğrencilerin eğitim alabilmesi için öncelikle okumayı düşündüğü bölümün hazırlık fakültesinde Ukraynaca, Rusça ya da İngilizce bir yıl hazırlık eğitimi almalı. Hazırlık eğitimi aldıktan sonra hiçbir sınava girmeden başkent Kiev ve Ukrayna’nın diğer tüm kentlerindeki üniversitelerinde dilediği fakülte ve bölümü okuyabilir.

Kiev’de 1 yıllık hazırlık eğitim ücreti (her şey dahil fiyat): 3500 USD

*Ücrete dahil olan hizmetler: okul ücreti, vize, oturum, belgeler ve çevirileri, yurt, danışmanlık ücreti

Kiev  üniversitelerinde lisans eğitim ücreti: Tıp (3000-4000), Diş Hekimliği (2500-3500), Eczacılık (3000-3500), Mühendislik ve Mimarlık (2500-3000)

*Bahsi geçen bölüm fiyatları üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kiev üniversitelerinde lisansüstü eğitim ücretleri: 2000-4000 USD

*Bahsi geçen fiyatlar bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

**Detaylı fiyat bilgisi için bizi arayın

 

Bir Öğrenci İçin Kiev’de Hayat

Bir öğrenci için başkent Kiev’de hayat Ukrayna’nın diğer kentlerine göre yabancı nüfusun fazla olmasından dolayı daha kolaydır. Kültür ve turizm şehri olmasından dolayı farklı milletlerden yüz binlerce insanı barından başkent Kiev’de çok sayıda Türk vatandaşı üniversitelerinde eğitim almaktadır. Genellikle Kiev Üniversitelerinde Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Psikoloji, Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinde eğitim almak için gelen Türkiyeli öğrenciler kente rahatça adapte olabilmektedir.

Yeme İçme

Bir çok farklı milletten insanın yaşadığı Doğu Avrupa ülkesi Kiev’de farklı halkların faklı farklı mutfak lezzetlerini bulmak mümkün. Arap, Hint, Rus ve Türk mutfak lezzetlerini bir arada bulunduran Kiev restoranları geldiğiniz yeri size aratmayacaktır.

Gezme

2014 yıllarında gösterilerin odak merkezi haline gelen ve televizyondan da sık sık adını duymuş olduğunuz Özgürlük Meydanı Kiev’in en eski ve en kalabalık meydanıdır. Bunun dışında Kiev’de bulunan tarihi yapılar, müzeler ve kütüphaneler yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kısmi Zamanlı Çalışma

Eğitim ve öğretim için Kiev’e gelen Türkiyeli öğrencilerin okul vakitlerinin dışında kısmi zamanlı olarak çalışabileceği bir çok iş alanı bulunmaktadır.

Konaklama

Başkent Kiev’de bulunan üniversitelere bağlı yurtlar ve bunun dışında onlarca özel yurt seçeneğinin yanında, pansiyon ve kiralık ev konusunda da aracılığımız ile gelen tüm öğrencilere istekleri doğrultusunda yurt, özel yurt, pansiyon ve Kiev’de kiralık ev bulma ve yerleşmelerine yardımcı oluyoruz.

Ulaşım

Şehir içi alternatif ulaşım imkanları bulunan Kiev’de başta tramvay olmak üzere birçok özel ve ucuz hizmet veren ticari taksi (Uber vs.) firması, marshrutka denilen şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsler ile hem ucuz hem de sorusuz bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir başkent Kiev.

 

Kiev Tanıtım Videosu

Baştan sona başkent Kiev’in önemli tarihi mekanlarının fotoğraflarla anlatıldığı Kiev tanıtım videosu

 

Kiev Haritası

Dinyeper kıyısına kurulu olan Ukrayna başkenti Kiev Haritası